Listwy dylatacyjne z siatką / listwy przyokienne z siatką


Listwy dylatacyjne z siatką / listwy przyokienne z siatką

Listwy dylatacyjne z siatką / listwy przyokienne z siatką

Podczas budowy lub wykończenia domu trzeba założyć, że żaden materiał nie jest idealnie unieruchomiony ani nie będzie miał idealnego kształtu. Oczywiście powinno się dbać o to, żeby powierzchnia była gładka, zwłaszcza na styku dwóch materiałów, ale nie da się tego osiągnąć w 100 %. Dlatego stosuje się dylatację. Jest to celowe pozostawienie szczeliny w konstrukcji, dzięki czemu elementy znajdujące się wokół samodzielnie przenoszą odkształcenia i przesunięcia.

Dobrym przykładem mogą być listwy dylatacyjne z siatką, które stosuje się najczęściej przy wykańczaniu lub docieplaniu ściany wokół okien. Na styku między warstwą tynku lub innego materiału i ościeżnicy okiennej trzeba pozostawić pewną niewielką elastyczną przestrzeń. Żeby jednak wyglądało to estetycznie i nie naruszało szczelności okna używane są listwy przyokienne z siatką. Złożone z takich elementów jak korpus i uszczelka pozwalają wyrównać wizualnie powierzchnię między ościeżnicą a tynkiem. Materiał korpusu może też być dobrany odpowiednio do koloru ram okiennych, żeby dopełniać je w tym miejscu estetycznie. Dzięki listwie przyokiennej z siatką można wykończyć okno od strony wewnętrznej.

Dylatację stosuje się też często w większych elementach konstrukcyjnych. Na przykład w miejscach gdzie istnieje zwiększone ryzyko trzęsieniami ziemi – czy to z powodu styku płyt tektonicznych czy występujących szkód górniczych. Do pewnego stopnia wszystkie elementy dylatacyjne działają podobnie jak opisane wyżej listwy dylatacyjne z siatką. Nie zawsze jednak element dylatacyjny jest zrobiony z elastycznego materiału – w przypadku listw jest to pianka. Dylatacja może polegać również na pozostawieniu samej szczeliny. Dużo zależy od tego jaki jest cel tworzenia danego elementu i przewidywanych przez konstruktora odkształceń oraz przesunięć.